znaki_strona_www

Międzynarodowe Badanie Postępów Biegłości w Czytaniu oraz Międzynarodowe Badanie Wyników
Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych zostały dofinansowane ze środków budżetu państwa.

znaki_strona_www

Międzynarodowe Badanie Postępów Biegłości w Czytaniu
oraz Międzynarodowe Badanie Wyników Nauczania  Matematyki i Nauk Przyrodniczych zostały dofinansowane
ze środków budżetu państwa w wysokości

Klauzula informacyjna dla rodziców uczniów uczestniczących w badaniu PIRLS2026

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 oraz art. 14 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119, s. 1 z późn. zm.), zwanym dalej „RODO”, Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy
informuje, że:

  1. Współadministratorami danych osobowych przetwarzanych w badaniu PIRLS 2026 są:
    a) Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy (IBE PIB) z siedzibą w Warszawie, ul.
    Górczewska 8, 01-180 Warszawa, z którym można się skontaktować telefonicznie pod nr (22) 24 17 101,
    poprzez adres e-mail: ibe@ibe.edu.pl lub pisemnie, przekazując korespondencję na ww. adres. IBE PIB
    przetwarza dane opisane w pkt 3 w celach, o których mowa w pkt 4; 
    b) Międzynarodowe Towarzystwo Oceniania Osiągnięć Szkolnych (International Association for the Evaluation
    of Educational Achievement, IEA) z siedzibą w Amsterdamie, Keizersgracht 311, 1016 EE Amsterdam, the
    Netherlands, z którym można się skontaktować telefonicznie pod nr +31 20 625 3625, poprzez adres email: secretariat@iea.nl. IEA przetwarza jedynie dane spseudonimizowane (nazwy szkół oraz imiona i
    nazwiska zastąpione zostają losowymi numerami), tj. IEA nie będzie w stanie zidentyfikować uczestników badania PIRLS 2026.
  2. IBE PIB wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, z którym można się skontaktować poprzez adres poczty
    elektronicznej iod@ibe.edu.pl lub przekazując korespondencję na adres siedziby IBE PIB. Kontakt z Inspektorem
    Ochrony Danych IEA jest możliwy poprzez adres poczty elektronicznej: dataprotection@iea.nl 
  3. Źródło pochodzenia danych osobowych i kategorie danych osobowych:
    Dane osobowe uczniów (imię, nazwisko, klasa, data urodzenia, płeć, nazwa szkoły, oznaczenie oddziału
    klasowego) zostały udostępnione IBE PIB z Systemu Informacji Oświatowej (SIO) na podstawie art. 64b ustawy
    z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej. Informacje o ewentualnych przesłankach
    obejmujących trudności z uczestnictwem dziecka w badaniu (np. wynikających z niewystarczającej znajomości
    języka polskiego, niepełnosprawności) zostały udostępnione IBE PIB przez Szkołę, po wyrażeniu zgody na udział
    dziecka w badaniu przez rodzica lub opiekuna prawnego, na podstawie art. 94ba ustawy z dnia 7 września 1991
    r. o systemie oświaty.
  4. Cel i podstawa przetwarzania:
    Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu realizacji projektu badawczego PIRLS 2026.
    1. Dane, o których mowa w pkt 3, przetwarzane będą w celu przekazania informacji oraz pozyskania zgody na
      udział dziecka w badaniu, oraz w celach udokumentowania przebiegu badania, kontroli;
    2. W przypadku wyrażenia zgody na udział dziecka w badaniu, oprócz danych wskazanych w pkt 3 przetwarzane
      będą wyłącznie w celach naukowych i badawczych – odpowiedzi uczniów na pytania ankietowe
      zgromadzone w trakcie badania terenowego oraz odpowiedzi rodziców/ prawnych opiekunów dziecka na
      pytania skierowane do nich w ankiecie papierowej.
      Podstawą prawną przetwarzania danych w celach, o których mowa powyżej jest art. 6 ust. 1 lit. e) oraz art. 9 ust 2 lit. g) RODO – przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym w zw. z art. 94ba ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
    3. Dane osobowe uczniów oraz rodziców/opiekunów prawnych zawarte w formularzu zgody na badanie (imię i nazwisko), w celu wykazania udzielenia zgody na udział w badaniu na podstawie art. 6 ust. 1. lit. f) RODO, tj. uzasadnianego interesu, który polega na ochronie swoich praw. 
  5. Okres przechowywania danych
    Dane osobowe udostępnione IBE PIB przez SIO lub przez Szkołę oraz dane zgromadzone w badaniu terenowym
    umożliwiające identyfikację ucznia będziemy przetwarzać najpóźniej do 31 grudnia 2027 roku. Dane, o których
    mowa w pkt. 3 zostaną zniszczone, a dane zgromadzone w trakcie badania terenowego zostaną poddane anonimizacji poprzez usunięcie z nich wszelkich identyfikatorów pozwalających na ich powiązanie z danym
    uczniem. Wyniki badania będą przetwarzane jedynie w ramach zbiorczych zestawień statystycznych (bez
    możliwości identyfikacji szkół, miejscowości czy poszczególnych osób uczestniczących w badaniu), bez
    ograniczeń czasowych. Dane zawarte w formularzu zgody będą przetwarzane przez okres niezbędny do
    przeprowadzenia badania, a następnie przechowywane przez okres 10 lat liczony od 1 stycznia roku następnego od daty zakończenia sprawy.
  6. Odbiorcy danych
    Odbiorcami danych osobowych mogą być podmioty uprawnione na podstawie powszechnie obowiązujących
    przepisów prawa.
    IBE PIB powierzył przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji badania w szkołach firmie PBS Sp. z o.o., z
    siedzibą w Sopocie, ul. Junaków 2, 81-812 Sopot, odpowiedzialnej za realizację badania w szkole, która będzie
    przetwarzała dane najpóźniej do 30 czerwca 2026 r.
    Odpowiedzi na pytania ankietowe i pytania testowe, pozbawione możliwości identyfikacji, zostaną przekazane
    do organizatora międzynarodowego programu badawczego PIRLS – Międzynarodowego Towarzystwa Oceniania
    Osiągnięć Szkolnych (International Association for the Evaluation of Educational Achievement, IEA). Za
    harmonogram badania, narzędzia badawcze i przebieg badania odpowiada Międzynarodowy Ośrodek Badawczy
    przy Wydziale Edukacji w Koledżu Bostońskim (Lynch School of Education in Boston College).
  7. Prawa osób fizycznych
    W związku z przetwarzaniem danych osobowych w badaniu przysługuje Państwu prawo dostępu do danych oraz
    otrzymania ich kopii, prawo żądania sprostowania (poprawiania) swoich danych osobowych, usunięcia oraz
    ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, przy czym przepisy odrębne mogą wyłączyć możliwość skorzystania z tego prawa. 
    W sytuacji uznania, że przetwarzanie danych osobowych odbywa się z naruszeniem przepisów przysługuje
    Państwu prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

    Podanie danych osobowych w formularzu zgody na udział w badaniu oraz podczas realizacji badania terenowego
    jest dobrowolne, ale niezbędne do wzięcia udziału w badaniu.

Badanie PIRLS realizowane jest w ramach projektu Przygotowanie i realizacja międzynarodowych badań edukacyjnych w obszarze kompetencji kluczowych, FERS.01.04-IP.05-0016/23, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.